Jesteś tutaj: atfinanse.pl > Finanse osobiste > Uwaga, alimenty zapłaci też była żona

Uwaga, alimenty zapłaci też była żona

W naszym społeczeństwie utarło się już pewne przekonanie, że po rozwodzie to były mąż, płaci alimenty kobiecie, która wychowuje ich wspólne dzieci. Sytuacje te miały miejsce nawet wówczas, gdy to kobieta w rzeczywistości odpowiadała za rozpad pożycia małżeńskiego. Prawo przewiduje jednak, że obowiązek alimentacyjny ciąży na obu stronach, nawet wówczas, gdy nie mają oni dzieci.

W przypadku spowodowania rozpadu małżeństwa przez jedną ze stron, co doprowadzi do nagłego pogorszenia warunków egzystencjonalnych drugiej strony, obowiązek płacenia alimentów ciąży na tej osobie, które winę uznano jako powód rozwodu. Oznacza to, że w przypadku zarówno zdrady mężczyzny, jak i kobiety, sąd może podjąć decyzję o tym, by „pokrzywdzony” uzyskiwał stałe wsparcie finansowe od współmałżonka. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że rozwód z orzeczeniem o winie, to doskonały punkt wyjścia, aby starać się o uzyskanie alimentów, płaconych przez eksmałżonka.

Coraz częściej to kobiety są tymi lepiej wykształconymi i zarabiającym na utrzymanie rodziny. W przypadku, gdy rozwód spowoduje drastyczne pogorszenie warunków do życia męża, wówczas to kobieta będzie zobowiązana do wypłaty comiesięcznych świadczeń, w ramach obowiązku alimentacyjnego.

To co również niezwykle ważne. Obowiązek alimentacyjny ciąży także na obojgu rodziców, niezależnie od tego czy pozostają ze sobą w związku, czy też nie. Nawet dorosłe dziecko, może wystąpić do sądu z prośbą o przyznanie alimentów, w sytuacji gdy nie ukończyło jeszcze 26 roku życia, a jego sytuacja materialna nie pozwala na standardowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.