Jesteś tutaj: atfinanse.pl > Podatki > Ryczałt, czym jest i dla kogo

Ryczałt, czym jest i dla kogo

Decydując się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, już na samym początku należy określić sposób rozliczania się z fiskusem. Jest to niezwykle ważny element każdej działalności gospodarczej, ponieważ od wybranej formy uzależniony będzie nie tylko sposób prowadzenia księgowości, ale i wysokość składek odprowadzanych do urzędu skarbowego.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z obowiązujących w polskim prawie podatkowym form opodatkowania, która znajduje zastosowanie przy przychodach osiąganych przez osobę fizyczną z działalności pozarolniczej. Jest to uproszczona forma rozliczenia podatku dochodowego, bez obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, a podstawę rozliczeń stanowi ewidencjonowana wielkość sprzedaży. Rozliczenia ryczałtowe prowadzone są według przyjętej skali podatkowej, w której stawki zróżnicowane są ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Obecnie obowiązują stawki ryczałtowe w wysokości: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% oraz 3%.
W przypadku rozliczeń tego typu, należy pamiętać o tym, że wysokość kwoty podatku należnego uzależniona jest od wielkości uzyskiwanego dochodu. Oznacza to, że podatek odprowadzany do fiskusa, płacony jest od przychodu, bez możliwości pomniejszenia rozliczenia o koszty jego uzyskania. Jednak osobom stosującym w swych firmach rozliczenia ryczałtowe, mogą skorzystać z odliczenia ulg. Ulgi te można odliczyć na dwa sposoby, pierwszy to odliczenia ulg od podstawy opodatkowania podanej w kwocie przychodu, drugi to odliczenie ulg od podatku należnego.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.