Jesteś tutaj: atfinanse.pl > Podatki > PIT w czasie zawieszenia działalności

PIT w czasie zawieszenia działalności

Każdy przedsiębiorca zakładający firmę pragnie, by stała się ona dochodową i prężnie działającą przez długie lata. Nie zawsze jednak udaje się przetrwać trudne czasy na rynku i wówczas wiele osób decyduje się na zawieszenie działalności. Nie zwalnia to jednak z obowiązków wobec państwa, a sam przedsiębiorca zobowiązany jest do postępowania zgodnie z zasadami prawnymi.

W sytuacji, gdy dochodzi do zawieszenia działalności, należy złożyć odpowiednie powiadomienie na druku CEiDG-1, które przekazuje do organów państwa informację o zawieszeniu. Takie zgłoszenie ma jednak zastosowanie tylko i wyłącznie w przypadku samodzielnie prowadzonych działalność gospodarczych. Jeżeli firma ma charakter spółki, każdy ze wspólników musi zgłosić taką informację z osobna.

Właściciel firmy, nawet znajdującej się w stanie zawieszenia, w dalszym ciągu pozostaje w obowiązku, aby za każdy rok zawieszenia działalność, dokonywać rozliczenia rocznego i wykazywać rozliczanie działalności, nawet w przypadku braku jakiegokolwiek przychody wynikającego z posiadania firmy. W trakcie zawieszenia działalności podatnik nie musi opłacać zaliczki na podatek dochodowy, zwolniony jest także z obowiązku składania deklaracji PIT-5, bądź też PIT-5L. Za okres zawieszenia działalności gospodarczej podatnikowi nie przysługuje także prawo do amortyzacji środków trwałych, ponieważ zgodnie z prawem amortyzacji nie podlegają te składniki majątku, które nie są używane w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.