Jesteś tutaj: atfinanse.pl > Finanse osobiste > PIT, kiedy można nie składać zeznania podatkowego

PIT, kiedy można nie składać zeznania podatkowego

Wraz z nadejściem nowego roku kalendarzowego, rozpoczyna się gorący okres dla urzędów skarbowych. To właśnie wówczas składane są roczne zeznania podatkowe, które stanowią powszechny obowiązek każdego, kto uzyskiwał w poprzednim roku podatkowym jakiekolwiek dochody. Dla firm rozliczenia z fiskusem to standardowe procedury, niezależnie od generowanych przychodów. W przypadków osób fizycznych, nie zawsze konieczne jest składanie deklaracji podatkowych. Niestety, wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że dochody, które nie są objęte obowiązkiem opodatkowania, równocześnie zwalniają z obowiązku przedstawienia deklaracji podatkowej.

Informacja podkreślająca fakt, że do złożenia zeznania podatkowego, zobowiązany jest każdy kto uzyskał jakikolwiek dochód w poprzednim roku podatkowym sprawia, że niezależnie od wysokości uzyskanej kwoty, konieczne jest złożenie odpowiedniego druku. Nawet jeżeli uzyskana kwota (maksymalnie do 3091 złotych), zwolniona jest z obowiązku zapłaty podatku, należy uwzględnić ją w rocznym rozliczeniu podatkowym. W przeciwnym razie możemy dostać wezwanie do urzędu skarbowego, w celu złożenia stosownych wyjaśnień.

Zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym, deklaracji nie muszą składać tylko i wyłącznie te osoby, które nie uzyskały w danym roku podatkowym, żadnych przychodów. Wyjątkiem są te jednostki, które prowadzą własną działalność gospodarczą. W takim przypadku powszechny obowiązek rozliczeń obowiązuje w dalszym ciągu. Należy o tym pamiętać, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu w trakcie rozmowy z urzędnikiem i ewentualnego przeglądania salda naszego rachunku.

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.