Jesteś tutaj: atfinanse.pl > Podatki > O podatku liniowym wiedzieć warto

O podatku liniowym wiedzieć warto

Spośród czterech form rozliczeń podatkowych, podatek liniowy może wydawać się najprostszym i najkorzystniejszym wariantem rozliczania z fiskusem. To co najistotniejsze w podatku liniowym, to fakt, że płaci się go od faktycznie uzyskanego dochodu. Niezależnie od wysokości, każdy dochód z działalności gospodarczej obejmowany jest (aktualnie) 19 procentowym opodatkowaniem. Stawka ta jest ustalana odgórnie i stanowi podstawę do obliczeń podatku należnego, niezależnie od osiągniętego w danym miesiącu dochodu.

Każdy właściciel firmy, który chce korzystać z prezentowanej formy rozliczenia podatku, musi złożyć pisemne oświadczenie we właściwym dla prowadzonej działalności gospodarczej urzędzie skarbowym. Należy jednak pamiętać, że stosując podatek liniowy, nie można uzyskiwanych  w ramach prowadzonej działalności dochodów, łączyć z dochodami pochodzącymi z innych źródeł. Co więcej, pojawia się także obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek liniowy w systemie miesięcznym lub kwartalnym, przy czym pierwszą zaliczkę reguluje się już po pierwszym miesiącu uzyskania dochodu.

Osoby decydujące się na liniową formę rozliczania podatku, zobowiązane są do składania zeznań podatkowych w urzędzie skarbowym, po zakończonym roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia, korzystając z druku PIT-36L. W zeznaniu tym właściciel prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wykazuje jedynie dochód jaki uzyskał w danym roku podatkowym. Przy tej formie rozliczeń podatkowych nie można korzystać z ulg, jakie przysługą przy innych metodach rozliczeń z fiskusem.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.