Jesteś tutaj: atfinanse.pl > Finanse osobiste > Nie daj się oszukać

Nie daj się oszukać

Niedawno pojawił się pewien problem z dość nietypową formą wyłudzeń. Grupa osób wykorzystała fakt, że wiele firm wysyła do swoich klientów rachunki za pomocą poczty. Wystarczyło wykraść oryginalnych rachunek ze skrzynki, zmienić numer konta, by w krótkim czasie odnotować na swoim koncie wpływy. Sprytnie, jednak w końcu, ktoś musiał odkryć metody działania nowoczesnych złodziei.

Historia ta w prosty sposób pokazuje, że w dzisiejszych czasach można być oszukanym na wiele sposobów. Nikt przecież początkowo nie łączył włamać do skrzynek z nietypowymi wyłudzeniami. Warto o tym pamiętać, by zachować czujność w razie każdej, nawet najdrobniejszej nieprawidłowości, która może wskazywać na próbę kradzieży.

Coraz popularniejsze karty zbliżeniowe (często wydawane przez banki, jakby „na siłę”), tylko teoretycznie są bezpieczne. Wystarczy jednak trzymać taką kartę w zwykłym portfelu, by całkowicie bezdotykowo zostać okradzionym. Złodzieje wykorzystują nowoczesne czytniki, i tak jak przy zwykłej płatności, mogą po prostu „ściągnąć” określoną kwotę z konta danej osoby, bez jej wiedzy i przyzwolenia.

Jak walczyć z tego typu przestępstwami? Przede wszystkim ważna jest czujność i odpowiednie zabezpieczenie. Karty można trzymać w odpowiednim pokrowcu, a numery kont poszczególnych firm i organizacji  (u których każdego miesiąca regulujemy rachunki), można uzyskać wcześniej bezpośrednio w oddziale danej firmy lub w postaci specjalnej książeczki opłat. W ten sposób mamy pewność, że nikt numerów rachunku nie podmienił, a przesłane środki dotrą w odpowiednie ręce.

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.