Jesteś tutaj: atfinanse.pl > Podatki > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

Powstanie obowiązku podatkowego, zgodnie z ustawą o podatku VAT, to obowiązek ujawnienia czynności generujących dochody firmy, w ewidencji podatku VAT, w dniu kiedy ów obowiązek podatkowy powstanie. Dodatkowo czynności te, muszą być zarejestrowane w ramach deklaracji VAT za okres właściwy, czyli ten w którym powstał obowiązek podatkowy.

Biorąc pod uwagę ogólne zasady, obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje w momencie wydania towaru lub wykonania usługi. W sytuacji, gdy zakup lub wykonanie usługi musi być potwierdzone w postaci faktury VAT, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Należy jednak pamiętać, że faktury VAT wystawiane są dopiero po wydaniu towaru lub po zakończeniu usługi.  W przypadku, gdy faktura została wystawiona po upływie dni 7 od wydania towaru lub wykonania usługi, wtedy za dzień powstania obowiązku podatkowego uznaje się ten, w którym fakturę wystawiono.

W przypadku pobrania zaliczki na poczet wydania towaru lub wykonania usługi obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania ustalonej przez obie strony umowy, części należności. Wówczas podatek naliczany jest tylko i wyłącznie w stosunku do kwoty pobranej należności. Jeżeli płatnik posiada stałego odbiorcę towarów lub usług, wówczas można wystawiać fakturę VAT zbiorczą za towary lub usługi dostarczone w jednym miesiącu rozrachunkowym, w takim wypadku faktura musi być wystawiona najpóźniej do dnia 7 kolejnego miesiąca i wtedy też powstaje obowiązek podatkowy.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.