Jesteś tutaj: atfinanse.pl > Podatki > Firmowa księga pełna liczb

Firmowa księga pełna liczb

Księga przychodów i rozchodów jest niezwykle ważnym dokumentem firmowym, która znajduje zastosowanie przy rozliczaniu podatku na zasadach ogólnych, a także w sytuacji, gdy wybraną formą rozliczeń z fiskusem jest podatek liniowy. Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów jest więc obowiązkiem ciążącym na właścicielu firmy, a wszelkie nieprawidłowości lub zaniedbania w obrębie zapisów w niej zawartych, prowadzą do poważnych problemów objętych kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności.

W prawie księgowym można odnaleźć zasady prowadzenia ksiąg podatkowych, które muszą być starannie i sumiennie wykonywane. Zalicza się do nich konieczność codziennego wprowadzania zapisów dotyczących wydatków, a także wysokości dochodów z danego dnia. Istotne jest także pilnowanie porządku w zapisach, ponieważ liczba porządkowa zapisu jest równocześnie numerem dowodu. Wszystkie zakupy oraz sprzedaż zapisywane są w księdze w stawkach bez VAT-u rozliczonego z budżetem. W sytuacjach, gdy wartości zakupów i sprzedaży obejmowały także podatek VAT, wówczas wprowadza się zapisy korygujące na koniec miesiąca.

W przypadkach wykorzystywania elektronicznych form prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów, konieczne jest przygotowanie wydruku zapisów, a także dokonanie  wpisu miesięcznych sum z wydruku we wskazanej pozycji księgi. W księdze przychodów i rozchodów powinny znaleźć się także wyniki inwentaryzacji. Dodatkowo w ramach prowadzonej księgi, przygotowywana jest także ewidencja uzupełniająca, do której zalicza się: ewidencję środków trwałych, ewidencję wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia, a także książki kontroli.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.