Jesteś tutaj: atfinanse.pl > Inwestycje > Dla kogo produkty strukturyzowane

Dla kogo produkty strukturyzowane

Wzbudzają niemałe kontrowersje. Wielu klientów instytucji finansowych czując się oszukanymi zgłosiło oficjalną skargę, co wywołało większe zainteresowanie produktami strukturyzowanymi samej Komisji Nadzoru Finansowego. Problemem nie jest jednak oszustwo, lecz niewłaściwie prezentowanie oferty klientom, a ta miewa skomplikowane formy.
Nie każdy inwestor wie, czym w rzeczywistości są produkty strukturyzowane, co zwykle bywa najpoważniejszą przyczyną kłopotów. Należy jednak pamiętać, że produkt ten powstaje w wyniku złożenia opcji oraz obligacji zerokuponowej. Zgodnie z założeniami, opcje to zysk osiągany w przypadku realizacji przyjętego scenariusza, np. wzrost indeksu giełdowego lub spadek ceny określonego surowca. Obligacja to gwarancja częściowego lub całkowitego zwrotu zainwestowanego kapitału w momencie zakończenia inwestycji, z równoczesnym niepomyślnym rozwiązaniem w ramach przyjętego scenariusza. Produkty strukturyzowane dostępne są w różnych formach, począwszy od produktów ubezpieczeniowych, przez inwestycje, fundusze, obligacje, papiery wartościowe, czy chociażby certyfikaty. W zdecydowanej większości wariantów, od zysku należy zapłacić podatek Belki.
Bezpieczeństwo dotyczące inwestycji w produkty strukturyzowane może mieć postać pełnej ochrony kapitału, jednak z gwarantowanym mniejszym zyskiem, lub być tylko częściowe dając szansę na znacznie wyższy zarobek. Decyzja w tym temacie w pełni należy do samego inwestora, podobnie jak wybór formy i wysokość potencjalnego zysku.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.